Kommissionen ogillar amerikanska sanktioner mot EU-medborgare utan samråd
17 september 2021
I juni meddelade USA:s finansdepartement att man infört sanktioner mot tre bulgariska medborgare för delaktighet i korruption. I en debatt i EU-parlamentet på torsdagen uttryckte EU:s inrikeskommissionär Ylva Johansson kritik mot det amerikanska agerandet.
– EU är mycket bekymrat över att USA inför sanktioner mot EU-medborgare, särskilt utan föregående samråd. Det åligger EU:s medlemsländer att genomföra brottsutredningar mot dem som är ansvariga för korruption, sade Johansson.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.